חיפוש :

חבילות "טוס וסע" לחו"ל בד"כ משתלמות.

 כללי נהיגה שונים, עלויות דלק, כבישי אגרה וקושי לנווט במחוזות זרים - כל אלה עלולים אולי להרתיע את המטייל הישראלי בנכר, אך עדיין רבים אינם מוותרים על הנוחות בטיול עם רכב שכור צמוד. 

לקראת פסח הממשמש ובא, בדקנו אם משתלם יותר לשכור רכב כחלק מחבילות "טוס וסע" המוצעות בשוק - או שמא דווקא עדיף לפצל את הקנייה, כלומר, לשכור רכב בנפרד מחבילה הכוללת טיסה ובית-מלון. בדיקה אקראית שביצענו גילתה כי ברוב המקרים זול יותר ללכת על "טוס וסע". 

כך למשל, חבילה לאגם גארדה בין התאריכים 7-13 באפריל - הכוללת טיסה עם ישראייר, לינה במלון ONDA BLU RESORT ורכב אופל אסטרהשכור (קטגוריה E) - הוצעה ביום הבדיקה במחיר של 700 דולר לאדם, שהם כ-350 דולר פחות בהשוואה להשכרת רכב (דרך חברת הרץ) בנפרד מהחבילה. 

פערים קטנים יותר הנעים בין 20 לכ-100 דולר מצאנו ביתר חבילות "טוס וסע" שבדקנו והתבררו כזולות יותר, דוגמת החבילה לניס שמחירה 1,300 דולר (כ-5,200 שקל) - כ-100 דולר פחות מחבילה זהה ללא רכב. מחיר השכרת הרכב בשתי הוורסיות: במסגרת חבילה או בנפרד, כולל ביטוח ביטול השתתפות עצמית לרכב, מסים והיטלים ונהג נוסף. 

פער נמוך יותר, של 45 דולר, מצאנו בחבילה "טוס וסע" ליער השחור, שמחירה 1,045 דולר, לעומת 1,090 דולר לחבילה שבה הרכב מושכר עצמאית דרך שלמה sixt. 

אך לא תמיד אלה הם פני הדברים. כך למשל, מצאנו כי חבילת "טוס וסע" למלגה שבספרד בפס, מאבדת את יתרונה לטובת תמחור רכיב הרכב בנפרד: החבילה נמצאה יקרה יותר בכ-100 דולר (כ-400 שקל), לעומת תמחור הרכב בנפרד מהטיסה ובית-המלון כפי שמצאנו דרך החברה להשכרת רכב "אוטו יורופ". 

רבין שמסיאן, מנהל מוצרי נופשונים ב"גוליבר", מסביר את הפערים: "חבילה הכוללת טיסה, מלון ורכב עשויה להיות במקרים רבים זולה ואטרקטיבית יותר מרכישה של אותם מוצרים בנפרד. הסיבה: לספק - בניגוד לצרכן הבודד - יש כוח קנייה גדול ולפיכך גם יכולת ליצור מחיר תחרותי". 

הסבר דומה מספק גם גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק של קבוצת ישראייר: "ברוב המקרים משתלם יותר לרכוש חבילה הכוללת טיסה, מלון ורכב שכור, וזאת בשל כוח הקנייה הגדול יותר של הספק לעומת של הלקוח הבודד; וגם בשל משחקי התמחור של הספק בבניית החבילה ויצירת חבילת 'בנדל' (שילוב של מספר מוצרים במקביל). את אותה תופעה ניתן לראות למשל בחבילות לאילת: שם כמעט תמיד חבילה הכוללת טיסה ולינה במלון תהיה זולה יותר בהשוואה לאותם מוצרים בנפרד". 

מאידך, אומרים השניים, ביעדים ובמועדים מבוקשים פחות - החבילות מאבדות לעיתים את יתרונן. "זה יכול לקרות כאשר ספק תקוע עם מלאי ממנו הוא רוצה להיפטר או במועדים מחוץ לעונה", הם אומרים. 

עמוס מרטינז, מנהל תחום השכרת הרכב לחו"ל בחברת הרץ, מוסיף: "הפער בין המחיר שאנחנו בהרץ נותנים ללקוחות עם כוח קנייה דוגמת סיטונאי התיירות לבין זה שאנחנו נותנים ללקוח הפרטי הבודד עומד על כ-15%. זאת המדיניות שלנו. אנחנו קודם רוצים לשמור על הלקוחות הגדולים, ולכן הם תמיד יקבלו מחיר מוזל יותר. יחד עם זאת", אומר מרטינז, "כדאי מאוד לבדוק ולהשוות מחירים של השכרת רכב בחו"ל. לבדוק את הצעת המחיר שמקבלים מסוכן הנסיעות הן של החבילה והן של מוצרי החבילה בנפרד ולנסות להוזיל את מחירם, ולעתים זה אפשרי". 

כך או כך, תמיד אפשר להעז/לקחת את הסיכון ולשכור רכב בסוכנות רכב מקומית בעיירה באירופה או בארצות-הברית, וליהנות גם ממבצעים מקומיים זולים מאלה שתקבלו בארץ. 

עם זאת, במקרים אלה צריך לקרוא את האותיות הקטנות ולוודא כי המחיר מגלם בתוכו עלויות כמו ביטוח ביטול השתתפות עצמית.

(פורסם בגלובס 14/03/15)

טואול - בניית אתרים באינטרנט