חיפוש :

רישום יתר-Overbooking בטיסה,מהם זכויות הנוסעים?

רישום יתר בטיסה (OVERBOOKING)הוא מושג מעולם התעופה שכל נוסע עשוי להיתקל בו. מה הם הזכויות של מי שמגיע לשדה התעופה ואינו עולה לטיסה, למרות שיש לו כרטיס טיסה ביד?

חברות התעופה מבצעות רישום יתר בטיסות כחלק מניסיון להגן על הרווחים שלהן,לחברות יש רשות לעשות זאת על פי הדין הבינלאומי.
חברות התעופה מנסות להעריך את כמות האנשים שיגיעו לטיסה וכמה מהנוסעים עשויים לבטל או לא להגיע מסיבות שונות,על סמך הערכה זו היא מחשבת כמה כרטיסים עליה למכור על מנת לא להפסיד כתוצאה מביטולים .הערכה זו אינה מדויקת- ולפיכך עשוי להיווצר מצב שיגיעו לטיסה יותר נוסעים ממספר המושבים במטוס,מה שיחייב את החברה לא להעלות נוסעים לטיסה.

בשלב הראשון מנסות החברות למצוא מתנדבים שיסכימו לרדת מהטיסה תמורת פיצוי כספי וטיסה חלופית,אל תמהרו להתנדב, הפיצוי שתקבלו,יהיה מחצית ממה שתקבלו אם חברת התעופה לא תעלה אתכם מהטיסה.

מהם זכויותיו של נוסע שיש לו כרטיס טיסה ולמרות זאת לא עלה לטיסה?
נוסע שחברת התעופה לא העלתה אותו לטיסה, זכאי לאירוח בבית מלון,מזון ומשקאות,החזר על כרטיס הטיסה -ופיצוי כספי.

מהו הפיצוי הכספי אותו מחויבות החברות לשלם לנוסע שלא הועלה לטיסה בשל רישום יתר?

בישראל הפיצוי נקבע בהתאם למרחק הטיסה,
טיסה של עד 2000 ק"מ הנוסע יפוצה ב 1280ש"ח.
טיסה שבין  2000 ק"מ עד4500ק"מ הנוסע יפוצה ב 2050 ש"ח.
טיסה מעל 4500 ק"מ הנוסע יפוצה ב 3070ש"ח.

במידה וחברת התעופה תסרב לפצות,יוכל הנוסע לתבוע את החברה עד סכום של 10 אלפים שקל,ללא צורך להוכיח נזק.

אם הנוסע מתנדב לוותר על מקומו בטיסה ולקבל כרטיס חלופי,הפיצוי יהיה מחצית הסכום-ורק במידה והנוסע הגיע ליעדו באיחור של בין 4 עד 6 שעות על פי מרחק הטיסה.בטיסה של 2000 ק"מ לא יותר מ4 שעות איחור,בטיסה של עד4500 ק"מ לא יותר מ5 שעות איחור- ובטיסה מעל 4500 ק"מ, לא יותר מ6 שעות איחור.

במידה והטיסה היא בחברה ישראלית הפיצוי יהיה על פי החוק הישראלי,במידה והטיסה היא למדינות האיחוד האירופי או חזרה ממדינות האיחוד האירופאי והיא בחברת תעופה אירופאית,רשאים הנוסעים לבחור,לבקש פיצוי על פי החוק הישראלי,או על פי החוק האירופי,גם מבלי להיות אזרח של מדינות האיחוד.

החוק האירופי מפצה נוסעים שנפגעו מרישום יתר באופן מיידי ובנוסף להחזר על כרטיס הטיסה יינתן הפיצוי הבא:
טיסה עד 1500 ק"מ פיצוי של 250 יורו,טיסה פנימית בתוך מדינות האיחוד בין 1500ק"מ ל3500 ק"מ פיצוי של 400 יורו,טיסות מחוץ למדינות האיחוד למרחק של בין 500 ק"מ ל3500 ק"מ 400 יורו,לטיסות של יותר מ3500 ק"מ יינתן פיצוי של 600 יורו.וגם כאן במידה ותתנדבו לא לעלות לטיסה תזכו במחצית הסכום וזאת בהתאם לזמן האיחור בהגעה ליעד ובמספר הקילומטרים.

בארה"ב הפיצוי למי שחברת התעופה סירבה להעלות לטיסה הוא עלות הכרטיס כפול 200% ועד 650$ אם האיחור הוא יותר משעה.על איחור של יותר משעתיים תפוצו בעלות הכרטיס כפול 400% ועד לסכום של 1300$.

במידה וחברת התעופה לא העלתה נוסע לטיסה מאחת מהסיבות המפורטות להלן הוא לא יהיה זכאי לקבלת פיצוי:

בישראל אם מצב בריאותכם לא מאפשר לטוס-ובמידה שמסמכי הטיסה ,דרכון ,כרטיס טיסה שעליו רשום במדויק שם  הנוסע כמו שהוא רשום בדרכון- וכן מטעמי ביטחון.
נוסע שלא העלה לטיסה מטעמי ביטחון, אבל הגיע לשדה התעופה שלוש שעות לפני מועד ההמראה -ונמצא לבסוף כי ניתן להטיסו יהיה זכאי לפיצוי.

נוסע לא יהיה זכאי לפיצוי במדינות איחוד אירופה, במידה וחברת התעופה הציע נתיב חלופי, שדומה לנתיב המקורי.

בארה"ב לא יינתן פיצוי,אם הטיסה החלופית מגיעה בהפרש של פחות משעה מהטיסה המקורית, או במידה שלא עליתם לטיסה מסיבות ביטחון.

רצוי לבקש מסוכן הנסיעות לבחור עבורכם מושב בטיסה כבר בזמן הזמנת הכרטיס,הסיכוי שלא תעלו לטיסה בגלל רישום יתר כאשר הוזמן עבורכם מושב קטן יותר מאשר אם תגיעו לטיסה ללא מושב מסומן.
טואול - בניית אתרים באינטרנט